Couldn't load pickup availability
Shop with confidence.Hassle-free returns.
Upgrade your kitchen with this 590x440mm double bowl kitchen sink, designed for durability and everyday functionality. It provides a practical solution for washing, rinsing and food preparation.
Design & Function
This sink features a double bowl layout, allowing you to handle multiple kitchen tasks at the same time. The rounded corners offer a modern appearance and make cleaning easier.
Made from 304 stainless steel, it provides strength and resistance to corrosion. The satin finish gives a smooth and stylish look, suitable for different kitchen styles.
Key Features
Double bowl design – practical for daily use
Stainless steel construction – durable and reliable
1.2mm thickness – strong and long-lasting
Round corners – easy to clean
Satin finish – modern appearance
Sound reduction pads – helps reduce noise
Anti-condensation coating – moisture resistant
X flume design – improves water drainage
Flexible installation – top, flush or undermount
Specifications
Overall Size: 590 × 440 × 205mm
Material: 304 Stainless Steel
Thickness: 1.2mm
Waste Strainer Diameter: 90mm
Package Includes
1 x Kitchen Sink
2 x Waste Strainers
Drain plumbing pipes
| Field | Value |
|---|---|
| Bowl size | Big Bowl: 400x350mm, Small Bowl: 180x400mm |
| Capacity | 43L ( Big Bowl:29L, Small Bowl:15L) |
| Color | Silver |
| Feature | No tap hole |
| Finish | Satin Coated |
| Height | 20.5 |
| Installation accessories | 2 x Waste strainer; Some plumbing kit |
| Installation type | Drop-in/Top-mounted, Flush-mounted and Under-mounted |
| Internal radius | R10 |
| Length | 59 |
| Main material | Stainless Steel |
| Main product | 1 x Stainless steel sink |
| Mpn | KS5944-D-R |
| Number of bowls | 2 |
| Overall size | 590mm(L )x 440mm(W )x 205mm(H) |
| Overflow | With Overflow |
| Product model | KS5944-D-R |
| Reversibleleftright hand side | Yes |
| Rohs | √ |
| Rubber padsound absorption pad | Yes |
| Sink colours | Silver |
| Sink style | Double Bowl, Double Bowls, No Overflow Hole |
| Sink type | kitchen |
| Strainer waste | Included |
| Tap hole | No Tap Holes |
| Thickness | 1.2mm |
| Undercoat | Yes |
| Warranty | 5 Years Warranty |
| Waste size | 90mm |
| Width | 44 |
Lumia is proud to offer an exceptional international parcel shipping service. It is straightforward and very easy to organise international parcel shipping. Our customer service team works around the clock to make sure that you receive high quality courier service from start to finish.
The shipping time is based on the shipping method you chose
EMS takes about 5-10 working days for delivery.
DHL takes about 2-5 working days for delivery.
DPEX takes about 2-8 working days for delivery.