Couldn't load pickup availability
Shop with confidence.Hassle-free returns.
NOTE: Due to monitor and photography light problem, there may have color difference, please take this into consideration before purchase.
We provide FREE drain plumbing pipes for Kitchen Sink,please consult the plumber before installation to see if it meets the requirement of your project.
Upgrade your laundry or utility area with this premium 760mm Stainless Steel Laundry Sink, designed for durability, functionality, and modern style. Featuring a spacious 65L single bowl, sleek satin-coated silver finish, and versatile installation options, this sink is perfect for busy households, laundries, garages, and sculleries.
Crafted from high-quality 1.2mm stainless steel, the sink offers excellent strength and long-lasting performance, while the modern R10 corners provide a clean contemporary appearance and make cleaning easier.
| Field | Value |
|---|---|
| Capacity | 59L |
| Color | Dark Grey |
| Feature | No tap hole |
| Finish | Satin Coated |
| Height | 20.5 |
| Installation accessories | 1 x Waste strainer;Some plumbing kits |
| Installation type | Drop-in/Top-mounted, Flush-mounted and Under-mounted |
| Internal radius | R10 |
| Length | 76 |
| Main material | Stainless Steel |
| Main product | 1 x Stainless steel sink |
| Mpn | KS7645-RBB |
| Number of bowls | 1 |
| Overall size | 760mm (L) × 450mm (W) × 205mm (H) |
| Overflow | With Overflow |
| Product model | KS7645-RBB |
| Reversibleleftright hand side | Yes |
| Rohs | Approved |
| Rubber padsound absorption pad | Yes |
| Sink style | Single Bowl |
| Sink type | laundry |
| Strainer waste | Dark Grey Waste Included |
| Tap hole | No Tap Holes |
| Thickness | 1.2mm |
| Undercoat | Yes |
| Warranty | 5 Years Warranty |
| Waste size | 90mm |
| Width | 45 |
Lumia is proud to offer an exceptional international parcel shipping service. It is straightforward and very easy to organise international parcel shipping. Our customer service team works around the clock to make sure that you receive high quality courier service from start to finish.
The shipping time is based on the shipping method you chose
EMS takes about 5-10 working days for delivery.
DHL takes about 2-5 working days for delivery.
DPEX takes about 2-8 working days for delivery.